زوال عقل چیست

درمان زوال عقل

زوال عقل ((  dementia )) اختلالی که با زوال توانایی شناختی و هوشی و تضعیف عمومی عملکرد مغز مشخص می شود و بیش از همه در سنین پیری روی می دهد حدوداً یک نفر از ۲۰ نفر فرد بالای ۶۵ سال و یک نفر از ۵ نفر فرد بالای ۸۰ سال دچار این اختلال می شود.

معمولاً زوال عقل دراثر آسیب بافت مغز ایجاد می شود و شایع ترین علت آن ابتلا به بیماری آلزایمر است که تغییر در بافت و شیمی مغز را به دنبال دارد.

دومین علت شایع زوال عقل، ایجاد انفارکتوس ها ی متعدد در اثر تنگ شدن یا انسداد سرخرگ ها ی مغز و نرسیدن خون و اکسیژن کافی به مغز است.

سکته مغزی کوچک و مکرر موجب زوال عقل تدریجی و مرحله ای می شوند موارد ناچیزی از زوال عقل دراثر علل قابل درمانی مانند ضربه مغزی، تومور مغزی، التهاب مغز (آنسفالیت) اعتیاد به الکل، کمبود ویتامین یا هورمون و مصرف بعضی از داروها ایجاد می شود.

علائم و نشانه ها

نشانه اصلی عبارت اند از کاهش حافظه پیشرونده، عدم آگاهی از زمان و مکان وگیجی فرد مبتلا ممکن است وقایع اخیر را به یاد نیاورد و به آسانی در محیط های آشنا گم شود و روزها و تاریخ ها را فراموش کند. این نشانه ها در ابتدا ممکن است به تدریج ظاهر شوند و به سختی مورد توجه قرار گیرند.رفتارهای انفجاری و ناراحت کننده ممکن است نخستین علائم زوال عقل را تشکیل دهد. پارانویا، افسردگی و هزیان ممکن است با پیشرفت بیماری ایجاد شود. فرد به مراقبت و بهداشت شخصی بی توجه می شود.

درمان زوال عقل

در طب سنتی ریشه و علت این بیماری سردی مغز است. از این رو مصرف داروهای گرم و موثر مثل کندر و کنجد و گردو و برای پیشگیری و درمان زوال عقل بسیارکارآمد است.

 از آنجا که یکی از علل اصلی ایجاد این بیماری سکته های مغزی و تنگی سرخرگ های تغذیه کننده مغز است زالودرمانی در فواصل منظم و پشت گوش ( ماستونیه ) نه تنها به عنوان پیشگیری از سکته مغزی موثر است بلکه برای پیشگیری و درمان زوال عقل نیز بسیار کارآمد است.

ماساژ با روغن سیاه دانه و کنجد در ناحیه پس سر و ملاج نیز در درمان این بیماری کمک شایانی می کند.

دیدگاه‌ها 0

*
*